DOLAR 8,7540
EURO 10,3892
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çankırı 28°C
Gök Gürültülü
Çankırı
28°C
Gök Gürültülü
Paz 30°C
Pts 30°C
Sal 27°C
Çar 28°C

Kapakli

KÖYÜN COĞRAFİ KONUMU VE KOMŞULARI:

Kurşunlu’dan Orta istikametinde yola çıkılınca önce İğdir, daha sonra Köpürlü köyleri geçilir. Üçüncü olarak Kapaklı Köyüne ulaşılır. Bizim köyden sonra devam eden yol Taşkaracalar ve Dumanlı (Eski adı Kürtköyü) köylerinden geçerek Orta ilçesine doğru devam eder.

Kapaklı’nın kuzeyinde Köprülü, güneyinde Taşkaracalar, doğusunda Hocahasan ve Demirçevre (Ildızım), batısında ise Dağören (Möküren) köyleri bulunmaktadır.

Köyümüzün arazisi epey geniştir. Köyde yaşayanların bazıları dahi bütün arazilerimizi dolaşmamıştır. Gurbette yaşayıp, zaman zaman köyü ziyaret edenlerin de çoğunluğu bütün köy arazisini dolaşamamıştır. Dolayısıyla Köyümüzün sınırlarını sayarken adını ilk defa duyacağımız bölgeler de olacaktır. İnşallah bir gün doya doya her tarafını gezeriz.

-Demirçevre (Ildızım) ile sınır olan yerler: Kadın Pınarı, Mevluat Boğazı, Selik Kırı, Ayı Kayası, Sipahi Ormanı, Dağın içindeki Kapaklı Yaylası,

-Hocahasan ile sınır olan yerler: Eriklidere, Maşat gerişi, Ayı deresi, Yumrutaş,

-Köprülü ile sınır olan yerler: Boncuklu, Tilki böğrü, Gürüzün ortası, Elma deresinin başı, Eslerin kuz.

-Dağören (Möküren) ile sınır olan yerler: Devrez Çayı, çayın öte geçesinde bulunan Hacıgil, Sülekgil, Tesikgil, Mincikler ve Sirkecigillere ait tarlalar.

-Taşkaracalar ile sınır olan yerler: Sarma, Ilıcanın Güney, Ahmet Usta Kayası, Çevrük Tarla, Kumlu Yol, Gelin Kayası, Müjdeci, Sipahi Dağı, Kurugöl, Kındıralık, Selik Kırı.

Yukarıda sayılan bölgeler bizim köye ait arazilerdir. Bu arazilerden sonra komşu köylerin arazileri başlar. Köyümüzde ve komşu köylerde yaşayanların fazla olduğu, tarım ve hayvancılığın bol olduğu dönemlerde arazilerin önemi daha fazlaydı. Söz konusu dönemlerde tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık idi. Ekilebilecek her karış toprak ekilirdi. Hayvanları otlatmak için her karış mera vs. korunurdu. Bazen komşu köyün çobanları mal veya davarlarını otlatmak için bir başka köyün arazisine girerlerdi ve bu gibi olaylar büyük kavgalara sebep olurdu. Hatta sınır ihlali ve anlaşmazlıkları sebebiyle bazı komşu köyler arasında uzun süren düşmanlıklar olurdu. Köy kavgaları denilen ve iki köyün insanlarının topluca çatıştığı, üzücü olayları yaşı büyük olanlar hatırlarlar. Köyümüzün ve çevre köylerin arazilerinin verimsiz olması insanlarımızı gurbete yönetti. Ankara, İstanbul, İzmir, Almanya, derken köylerde yaşayanlar azaldı. Tarım ve hayvancılık ta buna paralel olarak azalıp eski önemini kaybetti. Şu anda bizim köyümüz arazisinin çoğunu kullanmamaktadır. Komşu köylerde de durum aynıdır. Dolayısıyla artık sınır kavgaları, köy kavgaları, Allah’a şükür yoktur.

open